Siatkówka

7 min. czytaniaostatnia aktualizacja: 07.24.2024

Piłka siatkowasiatkówka – sport drużynowy, w którym biorą udział dwa zespoły po 7 zawodników w każdym (rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących, libero). Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

ZASADY GRY
CEL GRY

Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na boisku drużyny przeciwnej lub zmuszenie rywali do popełnienia błędu (np. odbicia piłki w aut). Piłkę można odbijać (nie może być złapana lub rzucana) dowolną częścią ciała. Jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu (z wyjątkiem pierwszego odbicia następującego po bloku, oraz pierwszej piłki przy odbiorze ataku – warunek: kilka odbić musi być w jednej akcji), a drużyna może piłkę odbić maksymalnie 3 razy (nie licząc dotknięcia piłki przez blok), zanim przebije ją na stronę przeciwnika.

Piłka przebijana na stronę przeciwnika musi przelecieć nad siatką w przestrzeni ograniczonej: od dołu – górną krawędzią siatki, na bokach – przez antenki i ich umowne przedłużenie w górę, od góry przez sufit sali.

Punkt przyznaje się za każdą wygraną akcję – tj. wtedy, gdy piłka upadnie na boisko przeciwnika, kiedy przeciwny zespół popełni błąd lub zostanie ukarany karą (druga żółta kartka).

W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy się aż jedna z drużyn wygra 3 sety (tak więc gra się do maksymalnie 5 setów). Piąty, decydujący set rozgrywany jest obecnie jako tie-break (do 15 punktów) i nosi nazwę seta decydującego. Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.

PRZEBIEG SPOTKANIA

Sety: Mecz siatkówki halowej składa się z maksymalnie pięciu setów. Każdy set (oprócz decydującego, piątego seta) rozgrywany jest do 25 punktów, ale drużyna musi wygrać przewagą co najmniej dwóch punktów (np. 25:23, 26:24). Jeśli dojdzie do piątego seta, jest on rozgrywany do 15 punktów, również z przewagą dwóch punktów (np. 15:13, 16:14).

Przerwy: Po każdym secie drużyny mają 3-minutową przerwę. Dodatkowo, każda drużyna ma prawo do dwóch przerw na żądanie w każdym secie, które trwają 30 sekund. Przerwy te mogą być wykorzystane przez trenera do udzielenia wskazówek swoim zawodnikom.

Techniczne przerwy: W setach od pierwszego do czwartego są również dwie przerwy techniczne, które następują, gdy jedna z drużyn osiągnie 8 i 16 punktów. Trwają one 60 sekund.

BOISKO
  • Wymiary: Boisko ma wymiary 18 metrów długości i 9 metrów szerokości. Jest podzielone na dwie równe części przez siatkę, każda część ma więc 9 metrów długości i 9 metrów szerokości.

• Siatka: Siatka wisi na wysokości 2,43 metra dla mężczyzn i 2,24 metra dla kobiet. Jest rozciągnięta na długości 9,5-10 metrów, aby obejmowała całą szerokość boiska i dodatkowe 25-50 cm z każdej strony poza liniami bocznymi.

• Linie boiska: Linie ograniczające boisko są szerokie na 5 cm i muszą być jasnego koloru, aby były dobrze widoczne. Linia środkowa dzieli boisko na dwie równe części. Linie ataku są umieszczone 3 metry od linii środkowej po obu stronach boiska.

• Strefa wolna: Wokół boiska musi być strefa wolna o szerokości co najmniej 3 metrów, gdzie zawodnicy mogą się poruszać podczas gry. Nad boiskiem musi być przestrzeń wolna od przeszkód o wysokości co najmniej 7 metrów.

• Słupki: Słupki podtrzymujące siatkę są umieszczone 50-100 cm od linii bocznych i mają wysokość 2,55 metra. Muszą być stabilne i nie stanowić zagrożenia dla zawodników.

GDZIE ZNALEŹĆ TĘ DYSCYPLINĘ ORAZ POSZCZEGÓLNE ZAKŁADY?

Na naszej stronie sts.pl znajdziesz dyscypliny sportowe na pionowym pasku po lewej stronie (1). Możesz wybrać interesujące Cię spotkanie po rozwinięciu zakładki (2). Po wybraniu dyscypliny, oraz określonej ligi/pucharu/zawodów możesz przeszukać pełną ofertę lub wybrać filtrowanie po zakładzie, który Cię interesuje, rozwijąjąc listę (czerwona strzałka). Ukaże Ci się lista wszystkich aktualnie dostępnych zakładów związanych z tym sportem (3). Możesz także wyszukać spotkanie wpisując nazwę drużyny/zawodnika za pomocą lupy na górnym pasku (4).

1. Po zalogowaniu, na pasku szybkiego dostępu na dole strony, wejdź w zakładkę "Sporty":

1. Wybierz interesujący Cię sport (w tym przypadku będzie to Siatkówka):

1. Wybierz interesujące Cię zawody w tej dziedzinie sportu:

1. Wyświetlą Ci się aktualne zakłady w dyscyplinie Siatkówka, możesz skorzystać także z opcji filtrowania po zakładzie:

ZAKŁADY NA MECZE SIATKÓWKI
MECZ
zakład na wynik końcowy spotkania. Przy wyborze Francja lub Niemiec, będzie to oznaczać, że dana drużyna wygra spotkanie.

Pod uwagę brana jest suma punktów zdobytych przez zespoły we wszystkich setach spotkania

LICZBA SETÓW

Zakład na wszystkie sety w meczu. Sumują się sety obu drużyn.

DOKŁADNY WYNIK

Zakład na dokładny wynik końcowy spotkania.

1. SET/ WYNIK KOŃCOWY

Zakład na zwycięzcę pierwszego seta oraz całego spotkania.

LICZBA PUNKTÓW

Zakład na wytypowanie ilości punktów zdobytych przez obie drużyny w meczu poniżej lub powyżej danej wartości (wartość ta jest określana osobno do każdego spotkania).

1. SET - ZWYCIĘZCA
Zakład na zwycięzcę pierwszego seta.

1. SET - LICZBA PUNKTÓW
Zakład na łączną ilość punktów poniżej/powyżej danej wartości zdobytą przez obie drużyny w pierwszym secie (wartość ta jest określana osobno do każdego spotkania).

• -44,5 -> w pierwszym secie łącznie padnie maksymalnie 45 punktów
  • +44,5 -> w pierwszym secie łącznie padnie przynajmniej 46 punktów

HANDICAP SETOWY

Zakład, w którym do ostatecznego wyniku meczu dodaje się bądź odejmuje 1,5 seta.

Np. jeśli wybierzemy 1 (+1,5), oznacza to, że do końcowego wyniku dodajemy pierwszej drużynie 1,5 seta. Po dodaniu handicapa pierwsza drużyna musi być wygrana.

HANDICAP PUNKTOWY

Zakład, w którym do ostatecznego wyniku meczu pierwszej drużynie lub drugiej dodawane lub odejmowane są małe punkty.

Np. gdy obstawimy zakład "1 (+1,5)". Musimy zsumować wszystkie punkty zdobyte w setach przez pierwszą drużynę, następnie dodajemy 1,5 punktów. Aby zakład był wygrany po dodaniu handicapa drużyna pierwsza musi mieć więcej punktów niż druga, musi być wygrana.

1. SET - HANDICAP PUNKTÓW
Zakład, w którym od ostatecznego wyniku 1 seta pierwszej drużynie lub drugiej odejmowane jest 2,5 punktu lub dodawne. Po wyborze pierwszej drużyny i odjęciiu lub dodania handicapa musi być ona wygrana.

LICZBA PUNKTÓW - NIEPARZYSTA/ PARZYSTA

Zakład na nieparzystą/parzystą ilość punktów w meczu.

LICZBA SETÓW NA PRZEWAGI

Zakład na liczbę setów na przewagi.

Aby set był na przewagi to wynik jego musi być co najmniej do 26 zwycięzkich punktów.

2. SET - 35 PUNKT

Zakład na drużynę, która zdobęcie 35 punkt w danym secie. Liczy się suma punktów obu drużyn.

Przykładowo: ze stanu 20:14 – kolejny punkt zdobywa druga drużyna na stan 20:15 zdobywając tym samym trzydziesty piąty punkt w 2 secie.

1. SET - WYŚCIG DO 20 PUNKTÓW

Zakład na drużynę, która pierwsza zdobędzie 20 punktów w pierwszym secie.

NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY REGULAMINU

13.19.1. Zakłady na Mecz: Spotkanie musi zostać rozegrane do końca, w przeciwnym razie zakłady będą nieważne.

13.19.2. Zakłady na Seta: Spotkanie musi zostać rozegrane do końca, w przeciwnym razie zakłady będą nieważne, za wyjątkiem tych które zostaną już rozstrzygnięte przed czasem przerwania meczu. Np.: wciąż ważne będą zakłady na zwycięzcę pierwszego seta. Jeśli zakłady na Seta są oferowane na złą liczbę setów, w takiej sytuacji wszystkie zakłady będą nieważne

13.19.3. Handicap: Jednej z drużyn będzie dodany handicap i wartość ta zostanie dodana do całkowitej liczby wygranych setów. W sytuacji kiedy mecz nie zostanie rozegrany do końca, wszystkie zakłady zostaną anulowane. Stawki z anulowanych
w takich okolicznościach zakładów zostaną zwrócone (z zastrzeżeniem pkt 7.5.).

13.19.4. Zwycięzca 1 Seta: Zakład polega na wytypowaniu, która z drużyn będzie prowadzić na koniec pierwszego seta. W sytuacji kiedy set nie zostanie rozegrany
do końca, wszystkie zakłady zostaną anulowane. Stawki z anulowanych w takich okolicznościach zakładów zostaną zwrócone (z zastrzeżeniem pkt 7.5.).

13.19.5. Ostateczny Wynik po 2 Secie: Zakład polega na wytypowaniu jaki będzie wynik na koniec drugiego seta. W sytuacji kiedy dwa pierwsze sety nie zostaną rozegrane
do końca, wszystkie zakłady zostaną anulowane. Stawki z anulowanych w takich okolicznościach zakładów zostaną zwrócone (z zastrzeżeniem pkt 7.5.).

13.19.6. Czy zostanie rozegrany 5 set?: Wynik po czwartym secie musi być równy aby zakłady na „Tak” były zakładami zwycięskimi. Jeśli mecz jest przerwany przed zakończeniem 4 seta wszystkie zakłady zostaną anulowane. Jeśli zakład ten
będzie omyłkowo oferowany na mecz 3 setowy, wszystkie zakłady zostaną anulowane. Stawki z anulowanych w takich okolicznościach zakładów zostaną zwrócone
(z zastrzeżeniem pkt 7.5.).

13.19.7. Całkowita Liczba Punktów w Meczu/Secie: Zakład polega na wytypowaniu ile punktów zostanie zdobytych w meczu/secie przez obie drużyny łącznie. W sytuacji kiedy mecz/set nie zostanie rozegrany do końca, wszystkie zakłady zostaną anulowane. Stawki z anulowanych w takich okolicznościach zakładów zostaną zwrócone
(z zastrzeżeniem pkt 7.5.).

13.19.8. W sytuacji gdy sędzia odejmie punkty, do celów rozstrzygnięcia zostaną wykorzystane oficjalne wyniki, za wyjątkiem tych które zostaną już rozstrzygnięte przed czasem odjęcia punktów.