Siatkówka plażowa

6 min. czytaniaostatnia aktualizacja: 07.24.2024

Siatkówka plażowa - to dynamiczny sport drużynowy rozgrywany na piasku. Jest to odmiana klasycznej siatkówki, jednak różni się kilkoma kluczowymi zasadami, w tym liczbą zawodników, wymiarami boiska oraz stylem gry.

Mecze siatkówki plażowej są najczęściej rozgrywane na otwartym powietrzu, co dodaje wyzwania związane z warunkami pogodowymi. Sport ten jest popularny zarówno w formie rekreacyjnej, jak i zawodowej, z mistrzostwami świata oraz udziałem w Igrzyskach Olimpijskich.

ZASADY GRY
DRUŻYNY

W siatkówce plażowej każda drużyna składa się z dwóch zawodników. Nie ma rezerwowych ani zmian w trakcie meczu. Role zawodników są zazwyczaj podzielone na specjalistów od przyjęcia, rozegrania i ataku, choć w praktyce obaj gracze muszą być wszechstronni i gotowi do wykonania wszystkich tych zadań.

BOISKO

Boisko do siatkówki plażowej jest prostokątne, o wymiarach 16 metrów długości i 8 metrów szerokości. Boisko jest podzielone siatką na dwie równe części, każda o wymiarach 8x8 metrów. Wysokość siatki różni się w zależności od płci zawodników: 2,43 metra dla mężczyzn i 2,24 metra dla kobiet.

CZAS MECZU

Mecze siatkówki plażowej rozgrywane są w formacie do dwóch wygranych setów. Sety rozgrywane są do 21 punktów, jednak aby wygrać set, drużyna musi mieć przewagę co najmniej 2 punktów (np. 21:19). Jeśli dojdzie do wyniku 20:20, gra toczy się do momentu uzyskania przewagi dwóch punktów.

W przypadku, gdy obie drużyny wygrają po dwa sety (wynik 1:1), rozgrywany jest decydujący trzeci set. Ten set jest krótszy i gra się do 15 punktów, ale zasada przewagi dwóch punktów również ma zastosowanie (np. 15:13, 16:14).

GDZIE ZNALEŹĆ TĘ DYSCYPLINĘ ORAZ POSZCZEGÓLNE ZAKŁADY?

Na naszej stronie sts.pl znajdziesz dyscypliny sportowe na pionowym pasku po lewej stronie (1). Możesz wybrać interesujące Cię spotkanie po rozwinięciu zakładki (2). Po wybraniu dyscypliny, oraz określonej ligi/pucharu/zawodów możesz przeszukać pełną ofertę lub wybrać filtrowanie po zakładzie, który Cię interesuje, rozwijąjąc listę (czerwona strzałka). Ukaże Ci się lista wszystkich aktualnie dostępnych zakładów związanych z tym sportem (3). Możesz także wyszukać spotkanie wpisując nazwę drużyny/zawodnika za pomocą lupy na górnym pasku (4).

Na aplikacji znajdziesz dyscypliny w kolejnych krokach:

1. Po zalogowaniu, na pasku szybkiego dostępu na dole strony, wejdź w zakładkę "Sporty":

1. Wybierz interesujący Cię sport (w tym przypadku będzie to Siatkówka Plażowa):

1. Wybierz interesujące Cię zawody w tej dziedzinie sportu:

1. Wyświetlą Ci się aktualne zakłady w dyscyplinie Siatkówka Plażowa, możesz skorzystać także z opcji filtrowania po zakładzie:

OFERTA ZAKŁADÓW - SIATKÓWKA PLAŻOWA
OFERTA PRZEDMECZOWA
MECZ

Typujesz, która drużyna wygra spotkanie.

Pod uwagę bierzemy regulaminowy czas spotkania.

1. SET

Typujesz, która drużyna wygra 1. set w spotkaniu.

DOKŁADNY WYNIK

Zakład na dokładny wynik końcowy spotkania.

ILOŚĆ PUNKTÓW W MECZU

Typujesz sumę punktów, jaką mogą łącznie zdobyć obie drużyny.

• "-72,5" (poniżej 82,5) -> w spotkaniu łączenie padnie maksymalnie 72 pkt.
  • "+72,5" (powyżej 82,5) -> w spotkaniu łącznie padnie minimum 73 pkt.

ILOŚĆ PUNKTÓW W 1. SECIE

Typujesz, ile łącznie punktów zdobędą obie drużyny w pierszym secie.

ILOŚĆ PUNKTÓW W MECZU - NIEPARZYSTA/ PARZYSTA

Zakład na parzystą/ nieparzystą liczbę punktów (sumę) obu drużyn w całym spotkaniu.

ILOŚĆ PUNKTÓW W 1. SECIE - PARZYSTA/NIEPARZYSTA

Zakład na parzystą/nieparzystą liczbę (sumę) punktów w pierwszym secie.

HANDICAP SETOWY

Zakład na to, która drużyna wygra większą liczbą setów w całym spotkaniu z uwzględnieniem handicapu (np. zakład "1 (-1,5)" oznacza, że pierwszej drużynie odejmujemy 1,5 seta od ilości uzyskanych w spotkaniu setów)

OFERTA LIVE
1. SET HANDICAP PUNKTOWY

Zakład, w którym od ostatecznego wyniku 1 seta pierwszej drużynie lub drugiej odejmowane jest 2,5 punktu lub dodawane. Po wyborze pierwszej drużyny i odjęciu lub dodania handicapu musi być ona wygrana.

1. SET - LICZBA PUNKTÓW
Zakład na łączną ilość punktów poniżej/powyżej danej wartości zdobytą przez obie drużyny w pierwszym secie (wartość ta jest określana osobno do każdego spotkania).

• -38,5 -> w pierwszym secie łącznie padnie maksymalnie 38 punktów
  • +38,5 -> w pierwszym secie łącznie padnie przynajmniej 39 punktów

Typujesz, dokładny wynik, jakim zakonczy się spotkanie.

LICZBA SETÓW

Typujesz dokładną liczbę setów w spotkaniu.

LICZBA SETÓW NA PRZEWAGI

Typujesz, ile setów zakończy się wygrana na przewagę.

Aby set był rozegrany na przewagę, wynik musi wynosić 20:20. Nastepnie drużyny grają set do momentu, aż jedna z nich uzyska 2 pkt przewagi.
PRZYDATNE PUNKTY REGULAMINU DOTYCZĄCE ROZGRYWEK SIATKÓWKI PLAŻOWEJ OFERTY LIVE

16.7.1. Spotkanie musi zostać rozegrane w całości, w przeciwnym razie zakłady będą rozstrzygnięte z kursem 1,00,za wyjątkiem tych zakładów, które zostały rozstrzygnięte zanim mecz został przerwany.

16.7.2. W sytuacji gdy któryś ze wskazanych zawodników zostanie wymieniony jeszcze przed rozpoczęciem meczu, wszystkie zakłady zostaną rozstrzygnięte z kursem 1,00.

16.7.3. Zakład na Seta (2 wygrane z 3): Zakłady są rozstrzygane w oparciu o dokładny wynik meczu w setach. Zakłady zostaną rozstrzygnięte z kursem 1,00, jeśli nie zostanie rozegrana regulaminowa liczba setów.

16.7.4. Liczba Setów (2 wygrane z 3): Zakład jest rozstrzygnięty w oparciu o liczbę setów w meczu. Zakłady zostaną rozstrzygnięte z kursem 1,00, jeśli nie zostanie rozegrana regulaminowa liczba setów.

16.7.5. Kto Wygra Bieżącego Seta?: Przyjmowane są zakłady na wskazanie zwycięzcy bieżącego seta. Jeśli set nie został dokończony z jakichkolwiek powodów, typ na zakład jest zweryfikowany Kursem 1,00.

16.7.6. Sety w których Limit Punktów został Przekroczony: Zakład jest rozstrzygany w oparciu o liczbę setów w których przekroczono limit 21 lub 15 punktów straty do zwycięzcy.

16.7.7. Punkty Poniżej/Powyżej (granicy): Zakład jest rozstrzygany na podstawie liczby punktów zdobytych w meczu.

Należy zauważyć, że wartość graniczna (liczba punktów w zakładzie) będzie się zmieniała w ciągu meczu, rozstrzygnięcie będzie określone na podstawie wartości granicznej obowiązującej w momencie zawarcia zakładu.

16.7.8. Handicap: Zakład jest rozstrzygany w oparciu o faktyczną liczbę punktów na koniec meczu, zmodyfikowaną
o handicap.

Należy zauważyć, że wartość handicapu będzie się zmieniała w ciągu meczu, a zakład zostanie rozstrzygnięty
na podstawie wartości handicapu obowiązującej w momencie zawarcia zakładu.

16.7.9. Parzysta/Nieparzysta Liczba Punktów w Secie: Zakład jest rozstrzygany w oparciu o liczbę punktów zdobytych w danym secie.

16.7.10. Liczba Punktów w Secie Poniżej /Powyżej (granicy): Zakład jest rozstrzygany na podstawie liczby punktów zdobytych w danym secie.

Należy zauważyć, że wartość graniczna (liczba punktów w zakładzie) będzie się zmieniała w ciągu seta, rozstrzygnięcie będzie określone na podstawie wartości granicznej obowiązującej w momencie zawarcia zakładu.

16.7.11. Handicap Setowy: Zakład jest rozstrzygany w oparciu o faktyczną liczbę punktów na koniec danego seta, zmodyfikowaną o handicap.

Należy zauważyć, że wartość handicapu będzie się zmieniała w ciągu seta, a zakład zostanie rozstrzygnięty na podstawie wartości handicapu obowiązującej w momencie zawarcia zakładu.

16.7.12. Która Drużyna Zdobędzie Określoną Liczbę Punktów?: Drużyna, która zdobędzie określoną liczbę punktów.

W sytuacji kiedy dana liczba punktów nie została zdobyta, ze względu na koniec meczu lub seta, wszystkie zakłady na tą liczbę punktów zostaną anulowane. Stawki z anulowanych w takich okolicznościach zakładów zostaną zwrócone (z zastrzeżeniem pkt 7.5.).

16.7.13. Wyścig do określonej liczby punktów: Zakłady są rozstrzygane jako wygrane dla drużyny, która pierwsza osiągnie określoną liczbę punktów.